Jedným z tých ľahkých kritérií výberu je rozdelenie batérií podľa ich účelu. Existujú batérie:
V minulosti sa používali hlavne kohútikové batérie, v dnešnej dobe väčšina ľudí preferuje pákové batérie.
Výhoda pákovej batérie je väčší komfort a presnosť ovládania. Môžete ju jednoducho ovládať jednou rukou napr. pri umývaní zubov.
Nevýhodou kohútikovej batérie je vyššia spotreba vody až o 40% oproti pákovej
Batérie tiež môžete rôzne umiestniť
Zmiešavacie batérie sú štandardné batérie, kde kohútikom alebo pákou ovládate prívod teplej a studenej vody. Kartuša prúd vody zmieša.
Rozdiel v cene batérie robí kartuša batérie. Je to najdôležitejšia časť batérie, ktorá zmiešava teplú a studenú vodu dohromady.
Kvalitná kartuša u pákovej batérie je zložená z dvoch keramických doštičiek s otvormi. Pozdvihnutie páčky posunie doštičky a mení prietok vody. Vytáčaním páky do strán tak regulujeme pomer studenej a teplej vody.
A kým pri kvalitných batériách je kartuša keramická, lacné modely majú kartušu z plastu alebo lacných materiálov. Tieto neodolajú dlhodobo tlaku vody a vodnému kameňu a preto aj po krátkom čase končia svoju životnosť.
Jedným s ukazovateľov kvality je aj dĺžka záruky u nás nájdete batérie kde záručná doba je až 7 rokov
Je to len nový hit alebo sa termostatické batérie skutočne oplatia? Pozrite sa aj vy na jednoducho vysvetlené fungovanie termostatických batérií, kompletné porovnanie s klasickými batériami a rozhodnite sa pre tú správnu pre seba.
Ako funguje termostatická batéria
Základný princíp termostatických batérií je v zmiešavaní teplej a studenej vody pre zaistenie stálej teploty. Preto termostatická - “termo/thermo” = teplo, statický = stály. Funguje na základe termostatu, ktorý, jednoducho povedané, sleduje teplotu a tlak vody, teplej a studenej, a zmiešava ich tak, aby zo sprchy či kohútika tiekla voda v stálej teplote.
Termostatické batérie sa na prvý pohľad líšia tým, že nemajú páku na manuálne nastavovanie teploty. Tá je v nich nastavovaná automaticky, termostatom. Záleží na špecifikácii výrobcu, prednastavené teploty sú od 38°C - 40°C. Pokiaľ chceme vyššiu teplotu, musíme stlačiť poistku proti obareniu a až následne nastaviť vyššiu teplotu vody.
Termostatické batérie nájdeme vo viacerých verziách - podomietkové, nadomietkové či stojankové. Ovládanie batérie je zvyčajne vo forme 2 hlavíc - jednou regulujeme prietok a smer prúdu (v prípade kombinovanej hlavovej a ručnej sprchy, napr.) a druhá hlavica s poistkou slúži na nastavovanie teploty vody.
Dosť teoretických informácií, poďme sa pozrieť na termostatické batérie prakticky. Pri každodennom používaní termostatický princíp batérie prináša niekoľko výhod. Porovnajme si termostatické batérie aj s klasickými batériami s bežným tlakovým zmiešavaním teplej a studenej vody.
Ideálna teplota vody od začiatku
Pri pákovej sprche vždy čakáme, kým si namiešame tú správnu teplotu vody. Niekedy stačí otočiť páku do “červenej” menej, niekedy treba viac. Termostatické batérie automaticky zmiešavajú teplú a studenú vodu na prednastavenú teplotu. Šetríme tak vodu a zároveň energie na jej ohrev.